Błąd

Ładowanie danych

Zrównoważone Święta, o niemarnowaniu zasobów i pomysłach na prezenty.

Jak marnować mniej? Jak działać, organizować, spotykać się i tworzyć z myślą o “less waste”, mniejszym zużyciu zasobów, mniejszym marnowaniu? Na ostatnim spotkaniu sieciującym w Gnieździe - Centrum Aktywizmu Klimatycznego zastanawialiśmy się jak możemy w naszym codziennym życiu, w pracy i w domu wdrażać ideę świat “less waste”.

Pies

Inspirowała nas Marta Krawcewicz, edukatorka ekologiczna i klimatyczna z Fundacji “W związku z naturą”. Myśląc o zero czy less waste - myślimy o niemarowaniu przeróżnych zasobów, zarówno tych materialnych jak i niematerialnych, naszego czasu, energii, sił. Dzielenie się, wymienianie, pożyczanie - to tylko niektóre podpowiedzi, które padły podczas spotkania. Naturalne ozdoby, alternatywne choinki z gałęzi i szyszek, spotkania z bliskimi i współpracownikami organizowane w miejscach z historią (np. Miejsca Aktywności Lokalnej), cateringi zaangażowany społecznie (np. od spółdzielni socjalnych, wegański, smaczny) to zagadnienia, którym przewijały się podczas rozmów.

Kilka pomysłów/wskazówek

Jedzenie:

  • Gotujmy tyle, ile planujemy zjeść lub… nieco mniej. Lepiej wstać od stołu z uczuciem lekkiego głodu niż przejedzenia. 
  • Wykorzystujmy resztki i podchodźmy twórczo do całego procesu przygotowania potraw.
  • Starajmy się przygotowywać smaczne wegańskie lub wegetariańskie potrawy, tak by zachęcać innych do np. zmiany nawyków żywieniowych.
  • Jeśli coś zostanie z posiłku - zamroźmy to w małych porcjach
  • Sprawdźmy czy w okolicy działa Jadłodzielnia. To miejsca, gdzie możesz podzielić się nadmiarem jedzenia.

Prezenty:

Warto nieco zmienić nastawienie do prezentów. Nie wszystkie muszą być nowe, nie wszystkie muszą być produktem ze sklepu. Warto wybierać rzeczy, które zachęcą obdarowanych do życia “less waste” (np. bidon, kubek wielokrotnego użytku na kawę), są zdrowe, naturalne. Prezentem może być bilet do kina czy muzeum jak i własnoręcznie wykonana zakładka do książki. Prezent też może mieć swoją ideę, np. rękodzieło spółdzielni socjalnych, stowarzyszeń czy fundacji.

 

Pomysły na prezenty oraz eko sposoby na ich zapakowanie znajdziecie na stronie: 

https://zrownowazoneswieta.pl/ (i wiele wiele więcej inspiracji). Polecamy również przewodnik wydany przez Stowarzyszenie Zero Waste Polska https://zero-waste.pl/swieta-zero-waste-sprawdz-nasz-poradnik/

Życzymy Wam dobrego świątecznego czasu!

Fot. Marta Zabłocka, Pies Bułka, który pojawił się na naszym sieciującym śniadaniu w GNieźczie, 12.12. 2022 roku.