Błąd

Ładowanie danych

Zasoby otwarte – rzeczywiste i wirtualne

Do działania często szukamy krzeseł, stołu, sali, rzutnika ale też, niejednokrotnie pomysłu, inspiracji. Organizujemy warsztaty, spotkania, opowieści, spacery - działamy na różnych polach. Czasami do naszych wydarzeń robimy filmy, plakaty, ulotki a czasami szukamy np. muzyki, czy filmu. Gdzie szukać wsparcia i materiałów, z czego korzystać? Świat wirtualny jest zagłębiem zasobów - też tych otwartych, które możemy wykorzystać. Podpowiadamy czego warto się o nich dowiedzieć.

Zdjęcie pierwszej strony aplikacji google arts&culture na której widnieją kolorowe obrazy z ekspozycji Muzeum Narodowego.

Korzystając z materiałów z sieci, warto wiedzieć czym jest domena publiczna i licencje creative common. 

Domena publiczna czyli zbiór utworów będących dobrem wspólnym, do których prawa autorskie wygasły oraz utworów, które nigdy nie były chronione, bo zostały stworzone przed powstaniem prawa autorskiego. W polskim prawie utwory przechodzą do domeny publicznej 70 lat po śmierci autora. Nie oznacza to jednak, że autorskie prawa osobiste wygasły, nadal musimy podpisać autora. Pomocna może być instrukcja korzystania z domeny publicznej w instytucjach

Zapewne dobrze znacie ten zapis: Wszystkie prawa zastrzeżone”.? Creative Commons czyli licencje prawne zastępują ten tradycyjny model na „pewne prawa zastrzeżone”. Licencje Creative Commons oferują różnorodny zestaw warunków licencyjnych – swobód i ograniczeń. Dzięki temu autor może samodzielnie określić zasady, na których chce dzielić się swoją twórczością z innymi. Na przykład: 

CC BY licencja Creative Commons Uznanie autorstwa, możesz korzystać swobodnie za podaniem autorstwa i nazwy licencji.  

CC BY-SA licencja Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach, możesz korzystać swobodnie za podaniem autorstwa i nazwy licencji, musisz zachować tę samą licencję dla przeróbek.  

CC BY-NC-SA licencja Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Na tych samych warunkach, możesz korzystać swobodnie w celach niekomercyjnych, za podaniem autorstwa i nazwy licencji, musisz zachować tę samą licencję dla przeróbek.  

Więcej o wyborze i typach licencji.

Gdzie szukać? 

Interesuje was temat otwartych zasobów? Podpowiadamy gdzie szukać. 

Źródłem wiedzy o darmowych i otwartych narzędziach jest witryna OTWARTE ZASOBY. Znajdziecie tam między innymi opracowaną listę bezpłatnych, otwartych grafik, zdjęć, muzyki i wideo - do wykorzystania.

Co jeszcze może nas zainspirować? Biblioteki cyfrowe, wyszukiwarki i encyklopedie online. 

Tu kilka przydatnych linków: 

           Creative Commons  

  • Ninateka - serwis Narodowego Instytutu Audiowizualnego 
  • Wszechnica.org - wykłady online dostępne na licencjach Creative Commons   
  • Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie - Kolekcja Wideo 

 

I kilkaset inspirujących zabytków w sieci (dostępne w artsandculture)

Oczywiście, w sieci znajdziecie jeszcze wiele, wiele innych otwarych zasobów.

Do korzystania, do inspiracji!