Błąd

Ładowanie danych

Spółdzielnia Kultury wypożycz to czego potrzebujesz i działaj po sąsiedzku!

Chcesz lepiej poznać swoich sąsiadów i sąsiadki? Zorganizujcie wspólne spotkanie z okazji Dnia Sąsiada.

grafika z napisem na dzień sąsiada wypożycz to czego potrzebujesz, aby działać po sąsiedzku

Dzień Sąsiada to największe święto społeczności lokalnych w Europie, które przypada na koniec maja – my zachęcamy by wspólnie świętować –przez cały maj i czerwiec!

Organizując sąsiedzkie świętowanie możecie korzystać z zasobów, którymi w Spółdzielni dzielą się warszawskie organizacje, instytucje, mieszkanki i mieszkańcy. Zasoby te to np. dmuchane pufy, piec do pizzy i  ekrany do plenerowych projekcji.

W tym artykule podpowiadamy w jakiej formie możecie zorganizować Dzień Sąsiada i jakie zasoby ze Spółdzielni warto wypożyczyć.

Działanie w plenerze

Jeżeli planujecie Sąsiedzki Piknik Rodziny, warto zadbać o wspólne aktywności, które przełamią pierwsze lody i pomogą wam się lepiej poznać. W Spółdzielni znajdziecie sprzęt sportowymnóstwo gier, w tym plenerową jengę. W ramach aktywności warto przewidzieć takie, które będą atrakcyjne dla osób w różnym wieku. Zapraszając seniorów i seniorki na obchody Dnia Sąsiada zadbajcie o ich komfort i bezpieczeństwo, wypożyczając wygodne i stabilne krzesła oraz namiot, który zapewni im cień w upalne dni. W maju i czerwcu obchodzimy również inne święta – Dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Świetnym pomysłem jest połączenie z nimi obchodów Dnia Sąsiada.

Innym plenerowym pomysłem na Dzień Sąsiada jest zorganizowanie sąsiedzkiego śniadania. W tym przypadku możecie spotkać się na podwórku lub okolicznym skwerku. Umówcie się, że każdy z uczestników przygotuje inną potrawę. Na takie wydarzenie warto zrobić dania wegańskie, wtedy więcej osób o różnych potrzebach będzie mogło ich spróbować. Przygotujcie również karteczki z nazwą dania i składem/alergenami się w nich znajdującymi. Jeżeli po wydarzeniu zostaną Wam przysmaki zadbajcie aby się nie zmarnowały. Możecie zanieść je do Jałodzielni lub skorzystać z zasobu-umiejętności ratowania jedzenia. Nie chcecie przynosić stołów, krzeseł i naczyń ze swoich mieszkań? Wypożyczcie je za pośrednictwem Spółdzielni. Znajdziecie u nas stoły i składane krzesła oraz zestaw wielorazowych naczyń z plastiku (świetna alternatywa dla naczyń jednorazowych).

Współdziałanie na rzecz otoczenia

Dzień Sąsiada to również wspaniała okazja by w sąsiedzkim gronie zmienić na lepsze najbliższą okolicę. Na wiosnę możecie wspólnie z sąsiadami i sąsiadkami zabrać się za prace ogrodnicze na skwerkach i podwórkach. Wiele narzędzi m.in. grabie i szpadle znajdziecie do wypożyczenia na naszej stronie. Jeżeli potrzebujecie transportu by przewieźć np. ziemię do kwiatów polecamy rowery towarowe tzw. cargo.

Działanie w duchu less waste i sąsiedzkiego współdzielenia

Sąsiedzkość kultywować możecie również w duchu współdzielenia. Zaproście sąsiadów do organizacji sąsiedzkiej wymianki tzw. garażówki. Organizując wydarzenia sprzyjające wymianie rzeczy i ubrań, możecie dać drugie życie rzeczom i przy okazji lepiej poznać swoich sąsiadów i sąsiadki. Na takie wydarzenie przydadzą wam się wieszaki. A jeżeli marzy się wam się stały sąsiedzki regał wymiany, wspólnie stworzycie go przy użyciu skrzynki z narzędziami.

A co zrobić w przypadku gorszej pogody? W Spółdzielni znajdziecie różne zadaszenia (namiot, baldachim), ale również wiele przestrzeni. Wśród nich miejsca działające w ramach warszawskiej sieci Miejsc Aktywności Lokalnej (MAL). Są to sąsiedzkie miejsca, w których codziennie możecie poznać swoich sąsiadów i sąsiadki, wspólnie działać i dzielić się swoimi pasjami.

Zdecydowaliście się na organizację Dnia Sąsiada? Zgłoście się tu, a wasze wydarzenie otrzyma wsparcie w promocji i zostanie wpisane na warszawską mapę wydarzeń z tej okazji.

Na tej mapie znajdziecie również sąsiedzkie obchody w swojej okolicy, do których możecie dołączyć.

Dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą zorganizować działania na Dzień Sąsiada z pomocą przychodzi Fundacja Kulturotwórcza Grupa w Działaniu, która dzieli się w Spółdzielni wzorem pocztówki z życzeniami. To najprostszy sposób by symbolicznie uczcić to święto. Wystarczy samodzielnie wydrukować kartki z życzeniami, rozdać je sąsiadom i sąsiadkom lub powiesić na klatce schodowej.